• Strona Główna
    • Statut
    • Zarząd
    • Kontakt
  • ADW Eastern Europe
  Think^Tank

Click here to edit.

Picture
     
Animatorzy Projektu: 

Marii Zhyltsova & Sotyrys Papucis




Historia i tło projektu
Pomysł projektu zapadł długo przed jego ogłoszeniem, gdyż od dawna zajmujemy się działalnością kulturalną w naszym mieście. Pomysłodawcami jesteśmy wspólnie z Rafałem Paprockim, który namawiał nas do wspólnego działania i ukierunkowania go właśnie w stronę nakreśloną przez Projekt. Przesłanką zaplanowanych działań jest chęć odkrycia głębokich uwarunkowań tożsamości związanej z miejscem zamieszkania oraz odkrycia jego potencjału w aspekcie odwiedzających nasze miasto gości. Stąd też nacisk na wymiar wizualny: uważamy, że on jest najważniejszy i dlatego chcemy, na zasadzie „zmasowanego ataku na zmysły”, wykorzystać techniki badawcze i sztuki wizualne w celu stworzenia aktualnego obrazu naszego miasta. Sposoby te dają też szanse na inspirację uczestników i kontynuację działań już po zakończeniu Projektu.

Co chcemy osiągnąć? 
Centralną potrzebą, na którą odpowiada nasz projekt jest chęć ukierunkowania sił witalnych i inwencji twórczej osób starszych poprzez zrozumienie własnych korzeni i tożsamości. Jest to osadzone w potrzebie „rozpoznania na nowo” własnego miejsca zamieszkania i ducha społeczności, w której jest się zanurzonym. Ważne jest też czytelne przybliżenie kultury polskiej na przykładzie Bielska-Białej obcokrajowcom, ale też zaczerpnięcie z ich wrażeń i spostrzeżeń wynikających z ich obecności w naszym mieście, a także zaprzęgnięcie ich w życie kulturowe miasta. Towarzyszy temu wymiar medialny i chęć wykorzystania nowoczesnych technologii oraz kanałów informacyjnych i Internetu tak, aby wesprzeć starsze osoby i wydobyć ich bezcenną rolę, aby nie czuły się wyobcowane ze świata, który zmienia się dla nich często zbyt szybko. Potrzebujemy takich poświadczeń oraz pamiątek, które po nich pozostają.

Do kogo adresujemy projekt? 
 Seniorzy 55+, czyli głównie osoby skupione wokół koła czytelniczego (organizowanego przez pobliską bibliotekę) oraz ich znajomi i przyjaciele. Są to (jak uważamy oraz co wynika z minibadania, które przeprowadziliśmy w środowisku czytelniczym), osoby z jednej strony świadome potrzeb społeczności lokalnej, ale z drugiej pragnące kontaktu z młodymi ludźmi. Grupa liczyć będzie 8-10 osób.  
"Juniorzy", czyli 8-10 osobowa grupa młodych obcokrajowców przed „trzydziestką”, do których dotarliśmy przez bielskie uczelnie. Są oni ciekawi Polski i formuły naszego projektu, ale podobnie jak z Seniorami, jeszcze z nimi nie współpracowaliśmy. Dotarliśmy do nich przez kontakt osobisty i poprzez uczelnie, na których studiują.
    
Obie grupy będą brały udział we wszystkich warsztatach i szkoleniach przewidzianych w Projekcie, będą one też wspólnie, czasem w parach międzypokoleniowych, wykonywać powierzone w trakcie Projektu zadania.

Co zrobimy, czyli jaki jest program Projektu?
warsztaty integracyjne, umożliwiające wzajemne poznanie się jego uczestników w trakcie spotkań, wspólnych spacerów po mieście, przybliżających ciekawe historie z nim związane;

warsztaty kodów kulturowych, służyć będą wydobyciu najgłębszych i najmocniejszych więzi emocjonalnych łączących uczestników projektu z miastem Bielsko-Biała. W trakcie warsztatów będziemy poszukiwać wspólnego mianownika indywidualnych postaw i znaczeń przypisywanych miastu Bielsko-Biała przez uczestników. Warsztaty będą próbą identyfikacji charakteru kulturowego Bielska-Białej i źródeł tożsamości jego mieszkańców w aspekcie kolektywnej i indywidualnej relacji względem miasta. Warsztaty będą miały formę zogniskowanych wywiadów grupowych cechujących się innowacyjną formułą, przygotowaną przez specjalistę w dziedzinie kulturowych uwarunkowań zachowań, który poprowadzi warsztaty. Warsztaty będą poszukiwaniem odpowiedzi na pytanie: - Czym jest dla Ciebie Bielsko-Biała i jak miasto to pomaga Ci zrozumieć samego siebie? Wspólna praca pozwoli na zintegrowanie uczestników projektu oraz dostarczy inspiracji do realizacji materiału filmowego poświęconego zagadnieniu lokalnej tożsamości.;

spotkania i warsztaty fotograficzne, w ramach których przeprowadzone zostanie szkolenie w zakresie fotografowania (tym zajmie się profesjonalista) oraz warsztaty fotograficzne. Na tej bazie powstanie wystawa prac uczestników projektu; przed rozpoczęciem fotografowania (będziemy zachęcać do używania aparatu w telefonach komórkowych) uczestnikom zostanie zadane pytanie (postawione zadanie fotoreporterskie): „-Gdybyście mieli niebawem opuścić miasto i już nigdy nie wrócić, jak chcielibyście, aby Bielsko-Biała było widziane i zapamiętane przez mieszkańców świata?”. Wymiernym owocem prac będzie wystawa fotografii.

spotkania w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego, w ramach którego wyświetlone zostanie sześć filmów przybliżających kulturę Polski i miasta Bielska-Białej. Staranny wybór filmów służyć będzie dyskusji i ukierunkowaniu refleksji na tematy związane z tożsamością i przynależnością do wspólnot lokalnych. Poprowadzimy plebiscyt najlepszego wyświetlonego filmu. Filmy, które wyświetlimy w ramach DKF pobrane zostaną z bezpłatnych filmotek (domeny publicznej) z przeznaczeniem do publicznych emisji.

warsztaty filmowo-reżyserskie, w ramach których przeprowadzone zostanie szkolenie w zakresie kręcenia filmu (tym zajmie się profesjonalista) oraz warsztaty tworzenia prostego scenariusza, warsztaty pracy operatora kamery. Rezultatem będzie powstanie etiud: kilkuminutowych filmów  zrealizowanych w parze senior–obcokrajowiec. Związane one będą z najbardziej wymownymi wspomnieniami i doświadczeniami mieszkańców miasta; dostępny on-line etiuda/film-reportaż będzie syntezą podjętych działań, zapisem uzyskanych refleksji, świadectwem możliwości przekraczania granic indywidualnych, geograficznych i czasowych oraz pamiątką, która będzie dowodem osobistego wkładu i wspomnieniem przygód, które towarzyszyły Projektowi.

publikacja zdjęć, recenzji filmowych, etiud/filmów stworzonych przez uczestników projektu, a także wyników warsztatów na stronach internetowych.


Specjaliści: 
Mariia Zhyltsova: 
animator 30-
przy współpracy z K. Tusiewiczem poprowadzi warsztat filmowy + fotograficzny


Sotyrys Papucis: 

animator 55+, wieloletni organizator, promotor i uczestnik licznych inicjatyw kulturalnych w Bielsku-Białej, poprowadzi warsztat DKF

Krzysztof Tusiewicz: 

prowadzący szkolenie fotograficzne + szkolenie operatora kamery – uznany w kraju i za granicą operator filmowy, realizator dzieł filmowych i wystaw fotograficznych 

Rafał Paprocki: 
poprowadzi warsztaty kodów kulturowych; lektor/nauczyciel języka angielskiego, tłumacz, doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach, aktywny promotor i uczestnik inicjatyw kulturalnych w Bielsku-Białej
  

Jarosław Hess: 
filozof, prezes Stowarzyszenia „Uwaga Kultura”, aktywny promotor i uczestnik wielu

 inicjatyw kulturalnych w Bielsku-Białej

Krzysztof Tusiewicz & Rafał Paprocki: 
 zajmą się obsługą komputerową, multimedialną i organizacją zagadnień IT.

Sojusznicy Projektu:

Wyższa Szkoła Administracji w Bielsku-Białej:
wsparcie promocyjne, lokalowe i sprzętowe

Bielskie Stowarzyszenie Artystyczne „Teatr Grodzki”
: 
doradztwo szkoleniowe (jak prowadzić warsztaty, jak pracowac z grupami międzypokoleniowymi), księgowe i administracyjne.

Stowarzyszenie Wspierania Działań Kulturotwórczych 'Uwaga Kultura”: 

wsparcie osobowe i promocja projektu w społeczności lokalnej

Książnica Beskidzka Bielsko-Biała: 

wsparcie promocyjne, osobowe i lokalowe

...oraz znajomi i przyjaciele na co dzień pracujący w kulturze i oświacie
;)

Click here to edit.
Powered by Create your own unique website with customizable templates.